Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čachtická paní

25. 8. 2006

Nejo                Nejoblíbenější kniha

      Moje nejoblíbenější kniha se jmenuje Čachtická paní a napsal ji slovenský autor Jožo Nižnánsky. Vypráví o Janu Kalinovi, který se vrací domů do Čachtic z Německa, přestože mu zde hrozí trest smrti. Doma ho očekává matka a Maryša Šútovská, která ho má již dlouho ráda. Bohužel, Kalinova sestra Magdy záhadně zmizela, ale Jan je přesvědčen, že byla unesena na rozkaz Čachtické paní. A není daleko od pravdy. Už dlouho je čachtický zámek zahalen záhadami, o nichž se mluví až ve Vídni. Tolik dívek už zmizelo v podzemních chodbách zámku…

      Šťastné shledání Jana s blízkými ukončí hajduci v čele s Fickem – pravou rukou čachtické paní. Naštěstí Kalinu zachrání zbojníci v čele s Andrejem Drozdem a přijmou Kalinu mezi sebe. Domů ze světa se vrací i Kalinův přítel Pavel Lederer, ale bolestně se dozvídá, že se jeho dívka Barbora Repášová provdala. Barbora je sice provdaná, ale nešťastně a Pavla stále miluje.

      Na cestě na čachtický zámek potká Eržika Príborská, chráněnka čachtické paní, Andreje Drozda a zamiluje se do něj. Chvíli poté svěřuje Alžběta Báthoryová – čachtická paní Eržice tajemství, a to že je Eržika její nemanželská dcera. Mezitím Ficko najímá Pavla Lederera jako hradního zámečníka. Jeho úkolem je opravit železnou panu. Pavel se naoko stává spojencem Ficka a zrádcem zbojníků. Eržika poznává další strašlivé tajemství své tajemství. V její šatně najde dvanáct umučených švadlenek. Báthoryová šokovanou Eržiku odváží násilím do Prešpurku, má pro ni vybraného ženicha hraběte Štefana Nyáryho.

      Zbojníci bojují proti bezpráví, vyhlašují boj proti zločinům Alžběty Báthoryové. Ta na oplátku posílá do Čachtic vojsko. Nyáry pomůže Eržice a Andreji Drozdovi a dá je tajně oddat.

      Mastičkářka Majorová poradí Báthoryové, aby se pro udržení věčného mládí koupala v krvi zemanských dcer. Alžběta Báthoryová nedbá palatinových příkazů a dál páchá zločiny a mučí poddané. Její staré a oddané služebnice Ilono Jó a Dora Sentešová lákají dívky do zámku za vidinou dobré služby a předbíhají se v mučení, aby se Báthoryové zavděčily. Nad Čachticemi se stahují mračna. Zoufalý Jan Poniceus – Ponický se marně snaží a spravedlnost. Palatin stále přivírá oči nad zvrhlými činy Báthoryové, a tak Nyáry spěchá ke králi do Vídně.

Palatin chce chránit slavné jméno Báthoryů a i proti králové vůli nečekaně přijíždí do Čachtic.

      Palatin přistihne hraběnku s jejími služebnými přímo při činu nad zuboženými oběťmi. Hrabě Nyáry nalezne zápisník Báthoryové, kam si vlastní rukou psala své oběti. Zapsala si šest set deset dívek.

      Aby se zachránilo skandálu ve šlechtickým kruzích, je Alžběta Báthoryová doživotně ve vězení na svém zámku v Čachticích, kde 28.srpna 1614 zemřela.